Instalacja centralnego ogrzewania w budynku sterylizatorni musiała być zaprojektowana z myślą o możliwości zachowania jak największej czystości obiektu. Stąd też opiera się ona głównie na grzejnikach podłogowych. Po dokładnym wyczyszczeniu posadzek nie występuje zjawisku podrywania kurzu z powierzchni podłogi, co eliminuje największy problem z utrzymaniem higieny grzejnika podłogowego. Oprócz ogrzewania podłogowego zastosowane zostały również grzejniki konwekcyjne w pomieszczeniach technicznych i biurowych.
Instalacja wodociągowa, oprócz zapewnienia dostępności ciepłej i zimnej wody użytkowej w punktach czerpalnych, służyła również do transportu wody demineralizowanej do sterylizatorów oraz myjek ciśnieniowych. Woda przed skierowaniem jej do wylewek przechodziła proces uzdatniania w SUW - stacji uzdatniania wody. Tam zostawała poddawana takim procesom jak: zmiękczanie, odwrócona osmoza, czy uzdatnianie z wykorzystaniem solanki lub złóż mieszanych.
Źródłem ciepła w sterylizatorni była istniejąca kotłownia na gaz ziemny. W zakresie naszego opracowywania znajdował się natomiast układ technologiczny dystrybucji nośnika ciepła na dobudowywaną i rozbudowywaną część budynku. Gorący czynnik dostarczany był na potrzeby centralnego ogrzewania - grzejników konwekcyjnych i podłogowych oraz do nagrzewnic wodnych centrali wentylacyjnej.
Instalacja kanalizacji sanitarnej w opracowywanym budynku odprowadzała ścieki zarówno z umywalek, zlewozmywaków i ustępów, jak i również ze sterylizatorów oraz jednostek wewnętrznych instalacji klimatyzacji.
Instalacja sprężonego powietrza w budynku obsługiwała takie urządzenia jak sterylizatory parowe oraz myjki ciśnieniowe. Zasilana była ona z istniejącej sprężarkowni szpitalnej.
Instalacja wentylacji mechanicznej została zaprojektowana w systemie nawiewno-wywiewnym, VAV - o zmiennym strumieniu powietrza. Zastosowane zostały 3 centrale wentylacyjne dachowe oraz 1 centrala podwieszana, na część biurową. Jako, że nawiewane powietrze musiało spełniać najwyższe warunki higieniczne i sanitarne, w projekcie przewidziany został odzysk ciepła z wykorzystaniem czynnika pośredniczącego, co wyeliminowało wszelkie nieszczelności między cześcią nawiewną a wywiewną. Ponadto, zastosowano wielostopniową filtrację powietrza.
HYDRA Biuro Projektowe Jan Cieśliński – Profesjonalne projekty instalacji sanitarnych | Doświadczenie, rzetelność, innowacyjne rozwiązania.
© 2025 Wszystkie prawa zastrzeżone.
biuro@hydraprojekt.pl
+48 506 191 164
ul. Śniadeckiego 12
18-400 Łomża