Jest to instalacja zasilająca budynek mieszkalny jednorodzinny gazem płynnym ze zbiornika naziemnego o pojemności 2,7 m3.
Jest to instalacja gazowa zasilana z miejskiej sieci gazowej. Przyłącze wykonane zostało do linii rozgraniczenia - granicy działki, gdzie znajduje się punkt gazowy - szafka gazowa z reduktorem i gazomierzem. Następnie instalacja zewnętrzna poprowadzona została w gruncie na działce inwestora, aż do szafki z zaworem odcinającym na ścianie zewnętrznej budynku.
Jest to instalacja zasilająca budynek mieszkalny jednorodzinny gazem płynnym ze zbiornika podziemnego o pojemności 4,85 m3.
Wewnętrzna instalacja gazowa na gaz płynny w tym przypadku zasila jedynie gazowy kocioł kondensacyjny. Jako, że gaz płynny jest cięższy od powietrza, wymagane jest wykonanie tzw. kanału awaryjnego przy posadzce (nr 3 na rysunku), który umożliwi odprowadzenie ewentualnego wycieku gazu na zewnątrz budynku. Czasem wymagane jest również wyodrębnienie z garażu wydzielonego pomieszczenia na kotłownię, jak w tym projekcie. Jest wymóg prawny, narzucony przez Warunki Techniczne.
Wewnętrzna instalacja gazowa na gaz płynny, w tym budynku, zasila zarówno gazowy kocioł kondensacyjny, jak i kuchenkę gazową czteropalnikową. W pomieszczeniu kuchni również należało przewidzieć kanał wentylacji wywiewnej
(nr 2 na rys.).
W budynku wykonana została instalacja gazowa na gaz ziemny, zasilająca gazowy kocioł kondensacyjny oraz kuchenkę gazową. Oba urządzenia znajdują się w kotłowni zlokalizowanej w piwnicy budynku. W przeciwieństwie do gazu płynnego, instalacje na gaz ziemny są dopuszczone do stosowania w pomieszczeniach usytuowanych poniżej poziomu terenu, więc takie rozwiązanie jest jak najbardziej poprawne i zgodne z prawem.
HYDRA Biuro Projektowe Jan Cieśliński – Profesjonalne projekty instalacji sanitarnych | Doświadczenie, rzetelność, innowacyjne rozwiązania.
© 2025 Wszystkie prawa zastrzeżone.
biuro@hydraprojekt.pl
+48 506 191 164
ul. Śniadeckiego 12
18-400 Łomża